Co to jest kaszmir?

Autor: Sep 17, 2012 Kategoria: Podstawowe informacje | 1 komentarz

Co to jest kaszmir?

Kaszmirowa wełna jest niezwykłym i nietypowym materiałem. Jest to prawdopodobnie najbardziej wartościowa, naturalna tkanina na świecie. Terminem „kaszmir” określa się odzież wykonaną z kaszmiru. Najpopularniejsze są swetry i pashminy (szale), aczkolwiek wytwarza się z niego także szaliki, rękawice, szlafroki i czapki. Poza odzieżą wyrabia się także kaszmirowe dywany.

Z kaszmirem wiąże się wiele ciekawych historii. Jego wełnę pozyskuje się na dużych wysokościach, w regionach Himalajów. Wyczesuje się ją kaszmirskim kozom z okolic pachwin –znajdują się tam te najmiększe włókna. Włókien o najwyższej jakości nie jest jednak dużo, dlatego rocznie z kaszmirowej kozy uzyskuje się jedynie 50-150 gram.

Kaszmirowe kozy musiały się dostosować do naturalnych warunków w obszarach, gdzie temperatura ma tendencję spaść do 40 stopni poniżej zera. Dzięki niezwykłej sierści tak duże mrozy nie sprawiały im problemu. Odzież jaką się wyrabia z ich włókien ma wybitne cechy – miękkość kaszmirowych swetrów jest nieporównywalna z innymi swetrami. Godna uwagi jest ich grzewczość – są one 6 razy cieplejsze niż swetry z owczej wełny. W kaszmirowym swetrze na pewno nie będzie Ci zimno.

leon01yumi

Surowy kaszmir sprzedawany jest przez miejscowych do lokalnych firm produkcyjnych, gdzie następnie wytwarza się z niego odzież. Rocznie uzyskuje się zaledwie kilka tysięcy ton surowca, tym samym nie zaspokaja się globalnego popytu na ów surowiec.

Od kilku lat ceny kaszmiru stopniowo rosną i najprawdopodobniej będą rosły nadal. Natychmiastowo kaszmir zostaje wykupowany przez lokalne fabryki za około 100 USD/kilogram. Surowy kaszmir jest następnie przetwarzany dalej i poddawany rygorystycznej ocenie jakości – w trakcie przetwarzania wiele włókien się przerzedza, a podczas dalszego przetwarzania kaszmir traci na wadze.

W fabrykach tych, odzież z kaszmiru wyrabiana jest wyłącznie ręcznie. Wyjątkiem są Chiny, gdzie produkcję stara się zautomatyzować, używając maszyn i sztucznej hodowli kaszmirowych kóz. Dlatego też wyrobów z Chin nie należy zrównywać pod względem jakościowym z wyrobami z Nepalu, które oferujemy w naszym sklepie internetowym Mahogany.pl.

Umiejętność ręcznego wytwarzania kaszmirowych swetrów w Nepalu dziedziczy się z pokolenia na pokolenie. Każdy produkt wykonany ręcznie jest oryginalny.

1 komentarz

  1. ta tkanina jest wspaniała i bardzo cieplutka polecam wsztstkim……….to prawdziwy luksus :)

Dodaj komentarz

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3612270531596

Kaszmirowy sweter - promocja 50%? 

Zróbmy umowe. Podaj swoj adres mailowy a my wyślemy do Ciebie link na tajna wysprzedaz na mahogany.pl gdzie mozesz kupić kaszmirowy sweter lub szalik za kuszaca cene :)

Dziekujemy! Wysprzedaz znajdziesz na https://www.mahogany.pl/wyprzedaz :)