Historia kaszmiru

Autor: Sep 17, 2012 Kategoria: Podstawowe informacje | brak komentarzy

Historia kaszmiru

Z kaszmirem często wiążą się ciekawe historie. Niektórzy z nas na przykład odziedziczyli kaszmirowy sweter po babci, i nie jest to nic nadzwyczajnego. Kaszmir dzięki swojej jakości nawet po latach użytkowania potrafi nie zostać uszkodzony. Te same żywe kolory pozostają niezmienione, nie blakną. Sweter z kaszmiru zachowuje stały kształt, nie rozciąga się. Potrzebna jest tylko odpowiednia pielęgnacja i ostrożność.

Jeżeli nie posiadasz kaszmirowego swetra po swojej babci, niech Cię to nie martwi. Zakup nowy dla siebie i rozpocznij pisanie własnej, rodzinnej historii swetra, który odziedziczą po Tobie Twoje wnuki. Choć kaszmirowe swetry są drogie, to inwestycji w jakość nie powinieneś się obawiać.
leosolange

Pierwsza wzmianka o kaszmirze pochodzi jeszcze za czasów przed Chrystusem. Wiele osób, które interesują się historią kaszmiru, pyta się, czy nazwa pochodzi od pierwszego państwa Kaszmir. To prawda. Niemniej jednak kaszmirskie kozy nigdy tam nie żyły. Ale właśnie w tym miejscu rozpoczęto tkanie pierwszych produktów z kaszmiru, które do tego miejsca dowozili kupcy z tkaninami.

Obecnie niepodległe państwo Kaszmir już nie istnieje. Stało się przedmiotem sporu między Indiami a Pakistanem. Każdego dnia według statystyk ginie tam 15 ludzi. Na terytorium Indii nie wyrabia się już odzieży z kaszmiru, pochodzi stamtąd zbyt duża liczba podrobionych tekstyliów, które zalewają europejski rynek.

Kaszmir od zawsze uważany był za wyjątkowy towar, świadczy o tym przydomek „włókna dla królów” – wielu znanych królów i cesarzy lubowało się w ręcznie tkanych, luksusowych szalach z kaszmiru.
W Europie kaszmir zyskał wielką sławę głównie w XVIII wieku. Nie jest tajemnicą, że wielki Napoleon zyskał sympatię i miłość Józefiny dzięki wspomnianym, luksusowych szalom z kaszmiru.

Proces przetwarzania kaszmiru od tysięcy lat ulegał poprawie, ale nigdy znacząco się nie zmienił. Do dnia dzisiejszego zachowała się tradycja ręcznej produkcji. Kaszmirowe włókno ze względu na swoją miękkość nie może być wyrabiane mechanicznie. W szczególności o mechaniczną produkcję zabiegają Chiny, które rozpoczęły już sztuczną hodowlę ogromnej ilości kaszmirowych kóz.

Ich jakość jednak nie może być porównywalna z jakością ręcznej pracy w Nepalu.

Dodaj komentarz

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3612270531596

Kaszmirowy sweter - promocja 50%? 

Zróbmy umowe. Podaj swoj adres mailowy a my wyślemy do Ciebie link na tajna wysprzedaz na mahogany.pl gdzie mozesz kupić kaszmirowy sweter lub szalik za kuszaca cene :)

Dziekujemy! Wysprzedaz znajdziesz na https://www.mahogany.pl/wyprzedaz :)